Čo si predstavíte, keď počujete slovo PARFUM (alebo je to PARFÉM?)
Vôňa sprevádza ľudstvo už od nepamäti, prvé zmienky o vonných olejoch boli objavené v ďalekej a starovekej Mezopotámii, približne 2700 rokov pred naším letopočtom. Dnes sa nad tým samozrejme nikto nezamýšľa. Idem – vyberiem – ovoniam – kúpim – nekúpim 🙂
Ale ako taký parfém vlastne vznikol? Možno za to môže náhoda alebo jednoducho fakt, že pri pálení rôznych druhov driev dochádza k postupnému uvoľňovaniu vonných aróm. Tu vlastne vzniklo aj celosvetovo známe pomenovanie parfém, latinsky „per fumum“, v preklade „skrz dym“. Prvé vedome používané vône slúžili predovšetkým k účelom náboženských rituálov a obradov, netrvalo však dlho a používanie vôní sa rozšírilo z Mezopotámie do Egypta, ďalej do antického Grécka a Ríma, Perzie a Európy.
Na tejto planéte azda neexistuje človek, ktorý by nemiloval parfumy a všetko, čo je spojené s vôňou. Kým dnes sú symbolom luxusu, čistoty a vyberaného vkusu, v minulosti sa používali aj na celkom iné účely
My sme ale tu v 21. storočí a celkom iste dobre vieme, čo všetko dokáže parfém.
Informácie o vôňach, ktoré Vás možno prekvapia:
1. Jemné rozprášenie parfumu na vnútornú stranu oblečenia alebo kabelky je rozumnou alternatívou, ako svoju vôňu zintenzívniť a užívať si ju po celý pracovný deň. Vôňa nás bude jemne a diskrétne sprevádzať po celý deň.
2. Testovanie vôní by sme v skutočnosti nemali prekladať privoňaním ku káve. Náš čuchový vnem sa tým nevyčistí, ale skôr unaví. Namiesto toho odporúčame vyskúšať maximálne štyri rôzne vône a potom nechať čuchový vnem odpočinúť.
3. Najväčším nepriateľom parfumu je svetlo. Skontrolujte, či bielizník alebo polica, kam zvyčajne ukladáte svoje parfumy, nie sú vystavené slnečnému žiareniu. Ak áno, nájdite pre nich lepšie miesto.
4. Parfumy by mali byť uchovávané na temnom, suchom a chladnom mieste. Tým nie je kúpeľňa, pretože striedajúca sa vlhkosť a teplota môžu parfum počas niekoľkých týždňov pokaziť.
5. Netrite miesto, na ktoré ste aplikovali parfum. Podráždite tak pokožku a urýchlite proces odparovania parfumu, čím skrátite dojem prvého tónu.
6. Parfum by ste mali testovať vždy dvakrát – prvýkrát na papierovom testovacom prúžku, druhýkrát na pokožke. Dnešní parfuméri už vyrábajú parfumy spôsobom, vďaka ktorému môžete vôňu dobre identifikovať v oboch prípadoch.
7. Rozdelenie parfumov na dámske a pánske je relatívne novým konceptom. Po stáročia sa dámy aj muži voňali rovnakou vôňou. V arabských krajinách to takto funguje dodnes!
8. Chladná a suchá pokožka vôňu dostatočne neudrží. Ak chcete predĺžiť intenzitu vône, pravidelne vlhčite miesta, na ktoré ste aplikovali parfum.
9. Vôňa grapefruitu pocitovo zoštíhľuje. Výskumy dokazujú, že ľudia voňajúci po grapefruitoch (napr. dámska Valencia alebo pánsky Boston), sa zdajú pre okolie o niekoľko kilogramov ľahší. Tiež Bruce Willis vzal vo svojej vôni tento aspekt do úvahy, grapefruit je jednou zo zložiek jeho vône.
10. Ľahká vôňa jarných kvetín Vám zdanlivo odpočíta roky. Konvalinky, pivónie, magnólie, aj frézie navodzujú dojem mladosti a sviežosti. Práve taká je napr. dámska vôňa Santorini.
11. Hormonálne výkyvy ovplyvňujú rozvíjanie vône. Môže sa stať, že vôňa, ktorá Vám nevoňala v stredu, Vám bude voňať v piatok.
12. Je bežné, že po nejakej dobe už vlastný parfum necítime. Ide o prirodzený proces, počas ktorého sme si na túto vôňu jednoducho „zvykli“. V prípade, že budeme používať stále rovnakú vôňu, po nejakej dobe si na ňu náš nos zvykne tak, že už nebude schopný ju odhaliť. U okolia je to ale iné. Ľudia okolo nás môžu našu vôňu vnímať ako veľmi intenzívnu. Odporúčanie: neobmedzujte sa len na svoj obľúbený parfum, ale používajte rôzne vône. Môžete ich obmieňať v závislosti na nálade, počasí alebo príležitosti.
Malé vzdelávacie okienko o LR voniach. Prečo vône od LR
5 faktorov úspechu konceptu LR PARFUMOV
1. Vznik:
LR vyvíja svoje inovatívne vône od koncepcie vonných látok cez marketingový koncept až po balenie. To všetko v sídle LR v Nemecku, v spolupráci s poprednými medzinárodnými výrobcami parfumov a parfumeristov. Výroba prebieha výhradne v centrále LR v nemeckom Ahlene.
2. Kvalita:
LR dbá na vysokú koncentráciu parfumových olejov. Bežne sú na trhu dostupné parfumy Eau de Parfum v kvalite 10 – 14 % koncentrácie vonných olejov. LR Eau de Parfum sa pýši 15 – 23,5 % podielom parfumových olejov.
3. Rozmanitosť:
LR ponúka tri skupiny parfumov na rôznej cenovej úrovni – parfumy celebrít, štýlové vône a LR Classics. Vďaka tomu dokáže LR ponúknuť vhodný variant mnohým cieľovým skupinám. Premyslený koncept a exkluzívne vône za rozumnú cenu uspokoja každého zákazníka.
4. Parfumy celebrít:
Spoločnosť LR vyvinula jedinečný medzinárodný koncept vôní celebrít. Medzinárodné hviezdy z oblasti filmu, dizajnu a módy vytvárajú v úzkej spolupráci s LR vlastné, veľmi osobné parfumy.
5. Know-how:
Odbornosť LR v oblasti vôní potvrdzuje celý rad nominácií na nemecké ocenenie DUFT STARS.
Kvalitný parfum, to je skutočná veda. Jeho vôňa sa prejavuje v troch fázach, ktoré na seba postupne nadväzujú a plynule sa spájajú v úžasný harmonizujúci zážitok.
Hlava parfumu
Špičková črta je úvodným vstupom do vône. Je to náš prvý dojem z vône, ktorý predstavuje rozhodujúci okamih. Už pri prvom pričuchnutí k vôni ju buď akceptujeme, alebo odmietneme. V špičke sa uplatňujú predovšetkým prchavé vonné látky.
Srdce parfumu
Srdcová črta sa rozvíja niekoľko minút po nanesení parfumu. Tvorí strednú časť vonnej kreácie a harmonicky nadväzuje na špičku. Na srdcovú črtu sa vrství posledná fáza – základná črta.
Základ parfumu
Základná črta zanecháva najintenzívnejší dojem. Je nositeľom toho, čo ucítime aj po niekoľkých hodinách od nanesenia vône – podľa typu parfumu a predovšetkým podľa jeho kvality.
Aby ste vedeli, PREČO parfumy od LR je to, čím presvedčíte.
Porovnanie koncentrácie parfumovaných olejov v jednotlivých výrobkoch v %
Poznáte ABECEDU parfémov?
Ambra
má teplú a ťažkú vôňu, mierne sladkastú a aromatickú. Prepožičiava parfumu orientálny charakter.
Bergamot
je voňavé ovocie veľkosti pomaranča, farbou podobné citrónu. Vonia čerstvo, šťavnato a sladko.
Citrusové tóny
(pomaranč, citrón, bergamot, limetka a grapefruit) prepožičiavajú vôni ľahkosť, šťavnatosť a majú osviežujúci charakter.
Drevité vône
(cédrové drevo, santalové drevo, pačuli a vetiver) sa najčastejšie používajú pri vytváraní základnej nóty parfumu. Tradične ich nájdeme najmä v pánskych vôňach. Súčasné trendy ale ukazujú, že sú oveľa častejšie využívané aj pri výrobe dámskych parfumov.
Santalové drevo
má zamatovo teplú a upokojujúco sladkú vôňu.
Tonkové bôby
sú semená plodov stromu silovoňa obyčajného. Majú teplú, kvetinovú, mierne orientálnu a afrodiziakálnu vôňu, pripomínajúcu vanilku a marcipán.
Heliotrop
má púdrovú, sladkú vôňu pripomínajúcu vôňu vanilky, marcipánu a mandlí.
Iris
je rastlina z čeľade kosatcovitých. Je charakteristická svojou zemitou a sladko drevitou vôňou.
Jazmín
sa používa predovšetkým pri výrobe dámskych parfumov. Vyznačuje sa sladkou, opojnou vôňou s medovou nótou.
Kardamóm
je korenie hojne využívané v arabských krajinách. Má pikantnú, aromatickú vôňu.
Morské nóty
navodzujú sviežu, čistú a silnú vôňu pripomínajúcu morský vánok, vodopád alebo oceán.
Neroli
je vôňa horkých oranžových kvetov. Je aromatická, horko-sladká, ovocná a jemne kvetinová. Pripomína slnko a teplo.
Orientálne vône
majú teplý, silný, zmyselný a zvodný charakter. Ide často o vôňu exotických kvetín, vanilky, ambry a bôbov tonka.
Oud
je arabský termín pre vonnú esenciu získavanú zo vzácneho stromu Aquilara malaccensis Lam, známeho pod názvom Agarwood. Ide o jednu z najdrahších parfumových zložiek vôbec. Na Východe je oud známy viac ako 2000 rokov, hoci sa celosvetovo využíva ešte len krátko.
Pačuli
je tropická bylina z čeľade hluchavkovitých. Má zemitú, drevito-sladkú, ťažkú vôňu. Pačuli dodáva vôni tajomnú a zvodnú auru.
Pižmo
vyžaruje prírodné teplo a sladkosť.
Tuberóza
je známa tiež ako nocovka, alebo nočný hyacint či bielokvet. Jedná sa o vytrvalú rastlinu s výrazným, bielym, silne voňajúcim kvetom. Tuberóza je vynikajúca vonná esencia využívaná najmä v luxusných parfumoch.
Vanilka
je považovaná za kráľovnú korenia. Vyznačuje sa teplou, jemnou, sladkou a intenzívnou vôňou.
Vetivéria
Má zemitú, drevitú, tabakovú teplú vôňu.Je rastlina, ktorej korene majú silnú dymovo drevitú vôňu. Je jednou z vonných látok, bez ktorých sa parfuméria nezaobíde – zvlášť pánske parfumy.
Vodné tóny
evokujú sviežosť, ľahkosť a priezračnosť vody.
Ylang-ylang
je žltkastá kvetina, ktorá sa pestuje v juhovýchodnej Ázii a vonia podobne ako jazmín: kvetinovo, sladko a opojne.
STRUČNÝ PREHĽAD LR PARFÉMOV PRE DÁMY:
STRUČNÝ PREHĽAD LR PARFÉMOV PRE PÁNOV:
……………………….a toto ste vedeli?
Možno neviete, že človek má okolo 20-tisíc čuchových buniek, ktoré s nami niekedy „zatočia“ a úplne ovplyvňujú naše konanie. V Amerike práve tento ľudský zmysel využila jedna detroitská automobilka na to, aby oživila predaj svojich „krížnikov“ ciest. V prezentačných priestoroch autosalónov príjemná, na mieru namiešaná, vôňa mala odvrátiť pozornosť potenciálnych zákazníkov od ľstivých predavačov dychtivých dohodnúť obchod. Aromatizácia životného prostredia sa postupne v biznise stáva samozrejmosťou. Vháňa do módnych salónov, bánk, obchodných domov a kín stále viac vôní povzbudzujúcich náladu a zvyšujúcich obrat.
Neveríte?
V jednom kasíne v Las Vegas rozprášili v dvoch rovnako veľkých oddeleniach hracích automatov dve rôzne zmesi vôní. V jednom z nich sa obrat nezmenil – zloženie vône bolo asi neúčinné. V druhom sa však zvýšil o 45 percent. Ďalší pokus sa uskutočnil v predajniach športových topánok. V jednej z nich bolo cítiť ľahkú vôňu kvetín, v druhej nebolo cítiť nič. Vo voňavej miestnosti sa 84 percentám z 35 osôb páčili topánky viac než v druhej. Perlička príde nakoniec. Vyše 3 100 pokusných osôb schudlo za šesť mesiacov v priemere o 12,7 kg, hoci sa mohli kŕmiť podľa chuti. Museli však pri veľkých návaloch hladu privoniavať k sprejom s vôňou tlmiacou chuť do jedla. Pokusy ukázali, že vône môžu zvyšovať alebo znižovať krvný tlak, zrýchľovať alebo spomaľovať rytmus srdca, povzbudzovať alebo uspávať zmysly.
Levanduľa, harmanček, citrón či santalové drevo tlmili pri klinických pokusoch činnosť mozgu účinnejšie než válium. Zato jazmín, ruže, mäta či karafiát dokázali rozhýbať šedú kôru mozgovú rovnako ako poriadna šálka kávy. Vôňa konvalinky či mäty podstatne zvyšuje pozornosť ľudí, ktorí vykonávajú jednotvárny dozor pri obrazovkách priemyselnej televízie, japonské sekretárky, ktoré pracovali vo vôni citrónu mali pri písaní o 54 percent menej preklepov. Niektoré britské firmy impregnujú svoje faktúry vôňou, ktorá v prijímateľovi vyvoláva podvedomú túžbu rýchle sa jej zbaviť tým, že ju zaplatí.
Tak čo? Radi si spríjemnite deň krásnou vôňou? Aj Vám dodá určitý typ vône sebavedomie? Páči sa Vám, keď sa za Vami otočia práve preto, že pekne voniate? NEVÁHAJTE. Naše parfumy sú presne to, čo hľadáte. Sú skvelé ako darček na akúkoľvek príležitosť, alebo len tak……..z lásky 🙂
Zaujal Vás náš prístup k pokožke a slneniu? Neváhajte nás kontaktovať.
Sme tu pre Vás rovnako v prípade, že Vás zaujímajú lepšie ceny,
ba dokonca by ste radi pridali viac kvality do svojho života, teda –
MORE QUALITY FOR YOUR LIFE