SUPER OMEGA
My ľudia sme zvláštni. Kým neumierame, alebo nás naše telo poriadne nepostraší, poväčšinou niečo ako prevenciu alebo doplnky veľmi neriešime. Načo, veď sme zdraví. „Východný svet“ rieši prevenciu tri dni po narodení. My tri dni pred smrťou. Ale prečo je tomu tak?
V čom by sme mali byť my horší? Prečo by sme nemohli predchádzať chorobám a komplikáciam s nimi spojenými? Veď v dnešnej dobe máme toľko možností a informácii, len sa treba v nich zorientovať a dobre si vybrať.
To je možno často „kameňom úrazu“…
SUPER OMEGA je jedinečný produkt, kvôli surovinám, z ktorých je nakombinovaný.
- Použili sme najakostnejší olej morských rýb (sardinky, makrely, tuniak) voľne žijúcich v juhoamerickom Pacifiku (nehrozí kontaminácia rýb ortuťou), zároveň aby sa dodržal optimálny pomer OMEGA 3 ku OMEGA 6
- Tento produkt je účinný aj pri ochoreniach súvisiacich s imunitným systémom a tak na posilnenie synergie je pridaný aj podiel betaglukánu z jačmeňa. Má podobný priaznivý efekt na imunitu ako komplexné betaglukány, ktorých výborným zdrojom je napríklad Aloe vera.
- Pupalkový olej je svojím vysokým obsahom biologicky aktívnych látok pre ľudské zdravie veľkým prínosom. Pupalke sa hovorí „ženská pilulka“, pretože je vhodná na ženské vnútro. Ako jediný z panenských olejov má pozitívny vplyv pri roztrúsenej skleróze.
Je zdrojom nenasýtených mastných kyselín ktoré ovplyvňujú rad funkcií ľudského organizmu – regulujú krvný tlak, srdcovú činnosť, zrážanlivosť krvi, funkciu tráviaceho a dýchacieho systému, pôrodné funkcie, imunitné reakcie a zasahujú do radu patologických dejov ako je rozvoj zápalov alebo mechanizmus vzniku bolesti a iné.
Olej z pupalky sa používa ako doplnok výživy, pretože obsahuje látky, ktoré sa v bežnej strave vyskytujú v zanedbateľnom množstve. Dodáva nám vysoko nenasýtené (ochranné) mastné kyseliny, najmä kyselinu linolovú (obsahuje je asi 70%) a veľmi cennú kyselinu gama-linolenovú (GLA), ktorej obsahuje približne 9%.
Táto kyselina sa v organizme mení na prostaglandiny. Tieto látky bránia zadržiavaniu sodíku a vody a pôsobia tak proti zvyšovaniu hmotnosti napríklad pred menštruáciou. Účinné zložky pupalkového oleja však obnovujú aj ďalšie dôležité biochemické pochody v organizme. Pomáhajú regulovať krvný tlak, metabolizmus tukov a krvnú zrážanlivosť. - Obrovskou prednosťou tohto produktu je, že keď k nemu pridáte aloe vera , tak sa zapoja ďalšie mechanizmy. Tie napomáhajú urýchliť zlepšenie zdravotného stavu
ČO JE ZÁKLAD?
Povedzme si najprv trošku o tukoch. Väčšina ľudí, keď počuje slovo tuk, tak sa im na tele všetko zježí :). V snahe neustále chudnúť a vyzerať dokonale sa často vyhýbame tukom, ktoré sú pritom pre nás životne dôležité.
Aj v reklame a médiach predsa hovoria, že tuky nie sú zdravé. A čo je v reklame, to sa počíta. Aj keď je to len polopravda.
Tuky sú pre nás ale naozaj dôležité. Popri bielkovinám a sacharidom patria k základným makroživinám. Tie dobré, zdravé, majú v organizme nezastúpiteľné funkcie.
Sú súčasťou orgánových štruktúr, obalov buniek, podieľajú sa na tvorbe hormónov a podporujú ich aktivitu. Majú transportnú funkciu v krvnej plazme, a sú samozrejme významnou zásobárňou a zdrojom telesnej energie.
Z toho teda vyplýva, že tuky potrebujeme. Ale pozor, nie všetky. Zjednodušene, poznáme tuky zlé (tými naša moderná srdce a cievy ničiaca strava priam prekypuje) a tie dobré (tých papáme akosi pomenej)
Tuky z rôznych zdrojov sa líšia obsahom mastných kyselín. Tie delíme na nasýtené a nenasýtené.
Nasýtené ako kyselina palmitová, alebo steárová sa nachádzajú najmä v živočíšnych tukoch. Ich nadbytok nepriaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu a podporuje vývoj aterosklerózy (kôrnatenie tepien)
Tzv. Transmastné nenasýtené kyseliny
- Štruktúrne sa podobajú nasýteným MK a je dokázaný ich vzťah s rizikom vzniku srdcovo- cievných ochorení, hlavne ischemickej choroby srdca.
- Dokonca viac ako nasýtené MK nepriaznivo ovplyvňujú hladinu “zlého” LDL cholesterol
- Nenasýtené MK sú aj v každom obale bunky. Vložiť takúto “trans- formu” medzi správne orientované (cis formy)poškodzuje biologické membrány, čo vedie k narušeniu funkcie, až zániku buniek
- Trans-formy MK vznikajú najmä pri technologickom spracovaní tukov (stužovanie) pri výrobe veľkého mmnožstva potravinárskych produktov (väčšina pekárenských výrobkov, fast-food potravín, hranoliek…)
Ideálny príklad je „zdravý margarín“. Akože výhoda že neobsahuje cholesterol je na úkor zdravia. Pridá sa vodík a molekuly sa preusporiadajú do „trans“. a Tie sú dvojnásobne nebezpečné - V menšom množstve sú prítomné aj v hovädzom mäse a môžu vznikať aj pri prudkom smažení jedál pri teplotách nad 200°C
Nenasýtené pre zdravie prospešné MK sa delia ešte na mononenasýtené a polynenasýtené
Mononenasýtené:
- Kyselina olejová – súčasť energetických rezerv, a patria medzi odporúčané MK v
tukovej zložke stravy
Biomedicínsky význam majú ale najmä polynenasýtené MK (PUFA) – omega3, omega6.
Kyselina linolová(omega6) a kyselina alfa-linolénová(omega3) sú tvorené len rastlinami. Obe predstavujú esenciálnu zložku našej stravy. To znamená, že telo si ich nevie vyrobiť a musíme ich prijať v strave.
Dostupnosť omega 6 je dostatočná (široká dostupnosť rastlinných olejov). Bohatým zdrojom omega 6 je napr. Kyselina gama- linolénová- pupalka.
Problémový je ale príjem omega3. Keďže u cicavcov nie je možná tvorba omega3 z omega 6 MK musíme tieto mimoriadne dôležité MK prijímať stravou, a to najmä z rýb, resp. z doplnkov, ktoré sú o tieto kyseliny obohatené (kyselina eikosapentaénová/EPA/, k.dokoxahexaénová/DHA/)
Základným článkom pre zložitú syntézu EPA a DHA je fytoplanktón, odkiaľ sa cez potravinový reťazec dostávajú do tiel morských a sladkovodných rýb, morských cicavcov a ďalších živočíchov. Pozor ale na ťažké kovy, ktorých je plno v “akciových” rybách viac ako je zdravé.
Množstvo a spektrum jednotlivých MK môže hrať dôležitú úlohu v prevencií rôznych ochorení.
U rôznych metabolických ochoreniach, ako napr cukrovka alebo obezita, majú omega3 väčší ochranný účinok ako omega6.
Prečo sú teda OMEGA 3,6, take dôležité?
- Vedeci “objavili a potvrdili” účinok Omega3 MK v 70tých rokoch študovali potravu grónskych Eskimákov . Zistili u nich minimálny výskyt “civilizačných” ochorení – ochorrenia srdca, diabetes mellitus, reumatická atritída…a to aj napriek tomu, že ich strava obsahuje veľké množstvo tuku. Odpoveď našli práve v Omega3 nenasýtených MK. Množstvo tuku v strave Eskimákov nie je podstatné. Podstatný je druh.
- Ovplyvňujú kardiovaskulárny system a metabolický syndróm. V tejto oblasti MK upravujú metabolizmus tukov – znižujú LDL cholesterol a tuky v krvi a naopak zvyšujú HDL cholesterol.
- Ovplyvňujú centrálny nervový systém a činnosť mozgu. Omega3 sú stavebný kameň nervových buniek a v detskom veku podporujú vývoj mozgu.
Využívajú sa aj pri detskej hyperaktivite, zlepšujú koordináciu a pohybové schopnosti nielen u zdravých ale aj u detí s poruchou pohybovej koordinácie.
Podporujú pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa
- Majú vplyv na imunitu- ich hlavný efekt je imunomodulačný – omega3 MK sa začleňujú do bunkovej membrány T- lymfocytov, a tým zaisťujú ich správnu funkciu. Ovplyvňujú rýchlosť a schopnosť tela rozpoznať virus, baktérie, alebo iné cudzorodé látky. Podnecuje okamžitú reakciu organizmu na infekciu a zápal. Pomáhajú zmierňovať alergické reakcie.
Hlavní predstavitelia Omega3
-
DHA ( k.dokoxahexaénová)
Má pozitívny a klinicky overený účinok na nervový system a zdravý vývoj mozgu v detskom veku. Pomáha udržiavať duševní zdravie, preventívne pôsobí proti stareckej demencií a chráni pred rozvojom Alzheimerovej choroby. Ovplyvňuje aj imunitný system
-
EPA (k. eikosapentaénová)
Účinkuje najmä na kardiovaskulárny system, pomáha udržiavať zdravé srdce a pružné cievy. Zosiľuje a podporuje účinok antitrombotický( blokuje tvorbu krvných zrazenín), antiarytmický(prevencia porúch srdcového rytmu) a vazodilatačný (“rozširuje cievy” a tým znižuje krvný tlak)
Takisto má pozitívny účinok na ďalšie príznaky tzv.metabolického syndrómu (cukrovka, obezita, vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridov)
Málokto v “našich končinách” dokáže zabezpečiť potrebné množstvo týchto látok z prirodzenej stravy. Deti by mali jesť 2 porcie morských rýb týždenne a dospelí 3 porcie.
Z toho nám logicky vyplýva, prečo u nás tak raketovo stúpa počet ochorení na cukrovku, reumu, alergie, alebo prečo má toľko ľudí problem s cievami a srdcom.
Nízky príjem MK v strave u detí sa prejavuje aj u našich najmenších (poruchy sústredenosti prejavujúce sa hyperaktivitou, impulzívnosťou, alergiami…)
PRI KTORÝCH CHOROBÁCH JE VHODNÉ POUŽÍVAŤ OMEGA 3?
KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM
Omega3 redukujú “zhlukovanie” krvných doštičiek a tým zabraňujú vzniku krvných zrazenín a následných trombóz
- Prevencia infarktov, mozgových príhod, srdcovej arytmie, vysokého krvného tlaku, trombózy, vysokej hladiny cholesterolu a tuku v krvi
- Vysoký podiel pri redukcii hmotnosti (7% celkového denného prijímu
MOZOG A NERVOVÝ SYSTEM
Omega 3 MK slúžia ako “izolačný material” obklopujúci nervové vlákna a sú takisto dôležitou súčasťou bunkových membrane v centrálnom nervovom systéme
- Laktačná psychóza a popôrodné depresie (veľmi dobrý vplyv – sledovaných 14,000 žien v 23 krajinách)
- Prevencia vzniku depresií
- Ochrana mozgu pred stratou a poškodením pamäte
- Zlepšenie mozgových schopností (pamäť, koncentrácia, schopnosť učiť sa)
- Zrenie a rozvoj mozgu a vyššie IQ u detí – podávanie v období tehotenstva a kojenia (potvrdené nórskou štúdiou)
- Poruchy učenia (dyslexia, dysgrafia), poruchy motorickej zručnosti
IMUNITNÝ SYSTÉM
- Tlmia alergické prejavy, niektoré formy astmy a atopického ekzému
- Dlhodobé užívanie EPA + DHA vedie k poklesu astmatického syndrómu u detí, ktoré trpia na astmu
- Potláčajú zápal v tele aj autoimunitné ochorenia (Lupus, Chronova choroba, Skleróza multiplex, Diabete mellitus)
- Udržuje pružné, zdravé kĺby a chrupavky, pôsobí preventívne na rozvoj osteoartritídy
Toto, a oveľa viac Omegy dokážu. Keď ich ešte nakombinujete s ďalšími správnymi produktami vznikne NEPORAZITEĽNÝ PRODUKT 🙂
Úžasná je ich všetrannosť. Naozaj si v nich každý nájde to svoje
Zdroj: Magazíny LR, infolinka lekárov (mudr. Kampe, mudr. Kasal, mudr. Formánek)