Naše zdravie skutočne závisí od kvality a množstva vody ktoré vypijeme. Ak ľudia pochopia, čo voda pre nás znamená, tak potom každý jeden človek dokáže svoje návyky zmeniť tak, aby pil čistú, kvalitnú pitnú vodu. S veľkou mierou tak podporí svoje zdravie a ušetrí mnoho financí na naše životné prostredie.
ZOPÁR ČÍSIEL PRE ZAUJÍMAVOSŤ
Naša planéta je asi zo 70% tvorená vodou a naše telo takisto. Svaly , vďaka ktorým sa pohybujeme obsahujú 75% vody, krv, ktorá prenáša živiny do všetkých buniek v tele, obsahuje 82% vody.
Pľúca, vďaka ktorým dýchame obsahujú 90% vody. Náš mozog, ktorý riadi zvyšok nášho tela obsahuje 76% vody, a dokonca naše kosti obsahujú 25% vody. Je 775 krát hustejšia ako vzduch. Voda je dôležitá pre naše zdravie kvôli tomu že nie sme len to čo jeme, ale aj to čo pijeme.
KEDY SME DEHYDROVANÍ?
Prvá teória uzrela svetlo sveta v roku 1764 vďaka Albrechtovi von Hallerovi – on ako prvý prehlásil, že suché ústa sú znakom smädu. V roku 1918 to potvrdil aj anglický lekár Walter Bradford Cannon.
Keď však v roku 1876 Francúz Moritz Schiff dokázal, že smäd nie je len bežným pocitom. ako napríklad hlad, vedelo sa, že Haller a Cannon nemali pravdu. Žiaľ, pretože ich teória prišla na svet skôr a už dávno bola zakorenená v medicínskej infraštruktúre, a odvtedy si ju ďalej posúvajú celé generácie študentov medicíny.
Náš organizmus má oveľa viac presvedčivejších signálov o nedostatku vody a telo môže trpieť aj bez príznaku suchých úst. Dehydratácia má veľké množstvo príznakov a to až do takej miery, že môže ohroziť náš život. Keď sú vonku vyššie teploty je úplne bežné, že ľudia,a najmä tí starší odpadávaju a kolabujú- príčinou je dehydratácia.
Suché ústa sú jedným z posledných znakov dehydratácie. V tom čase už veľa vnútorných funkcií neprebieha tak, ako by malo. Niektoré môžu byť úplne vyradené z prevádzky, čo dostáva telo do stavu pohotovosti.
Voda má v tele tri maximálne dôležité úlohy:
- udržanie tela pri živote
- dať život všetkým funkciám, ktoré v našom tele prebiehajú
- zodpovedá za produkciu hydroelektriny, ktorá sa využíva najmä pre funkciu mozgu.. Táto forma energie je „čistá“ a takmer bez akýchkoľvek vedľajších odpadových látok a prvkov. Dôkazom toho je, že nadbytok vody z tela sa vylúči ako moč, no no odpadové látky z nadmernej konzumácie jedla sa ukladajú v tele vo forme tuku.
Nedostatočné zavlažovanie všetkých orgánov dostatočným prísunom vody môžeme prirovnať k hroznu a sušenému hrozienku. Zdravé orgány s dostatočným množstvom vody sú šťavnaté krásne hrozno. No a tie smädné a dehydrované sú hrozienka.
Predstavte si takto váš mozog. A to čakáte, že z neho vypadne nejaký skvelý nápad 🙂 Dajte mu napiť a on sa vám za to odvďačí „spásonosnou“ myšlienkou 🙂 Pomôže mu to o moc viac ako jedlo, lebo na jeho trávenie treba extra dávku vody a najprv musí jedlo premeniť na cukor aby malo z neho energiu.
Naša pokožka je jedným z dôležitých ukazovateľov zdravia. Nezanedbajte preto význam pitného režimu a nemyslite si, že používanie kozmetických výrobkov na hydratáciu pokožky vám poskytne potrebné množstvo vlhkosti. Práve naopak, hydratácia pokožky zvnútra je jeden z najdôležitejších predpokladov urýchlenia obnovy jej buniek. Doháňať hydratáciu až keď sme smädní, je ako nechať vyschnúť celú úrodu v záhrade a až potom ju zaliať.
KEDY TREBA VODU PIŤ?
Voda by mala byť úplne prvým, čo ráno dostanete do tela. Náš organizmus celú noc usilovne pracuje na tom, aby bolo naše telo zregenerované a pripravené na ďalší deň. Veľké množstvo z toho, sa z tela v rámci očistenia organizmu ráno dostáva von – preto je väčšinou naša prvá ranná cesta na toaletu.
Ráno si môžete organizmus naštartovať vlažnou alebo teplou vodou s citrónom, ktorá výborne chutí a má veľa pozitívnych účinkov na náš organizmus. (pozri článok pitný režim)
AKO VIEME ČI JE VODA Z KOHÚTIKA BEZPEČNÁ?
Podľa oficiálnych zdrojov sa fluoridácia na Slovensku nepoužíva. Nakoľko sú tieto informácie pravdivé, alebo nie, je ťažko povedať. Podľa dostupných informácii, keď chcete zistiť kvalitu vašej pitnej vody, stačí sa obrátiť na akékoľvek akreditované laboratórium na vyšetrenie pitnej vody.
V rámci platených služieb vykonávajú odbery a vyšetrenia pitnej vody napr. Úrad verejného zdravotníctva, Výskumný ústav vodného hospodárstva, vodárenské spoločnosti a súkromné laboratória.
PREČO MOJE TELO POTREBUJE VODU KAŽDÝ DEŇ?
- bez vody neexistuje život
- voda je hlavným zdrojom energie v tele
- voda zabraňuje poškodeniu DNA a napomáha pri jej obnove
- vo veľkej miere zvyšuje účinnosť imunitného systému v kostnej dreni, kde sa tento tvorí, a to vrátane účinnosti voči rakovine
- voda je hlavným rozpúšťadlom jedla, vitamínov, minerálov, ktoré sa vďaka nej rozkladajú na menšie častice pri trávení
- voda zvyšuje schopnosť tela absorbovať živiny
- slúži ako hlavný roznášač substancií v rámci tela
- zvyšuje účinnosť červených krviniek pri okysličovaní pľúc
- voda je hlavným lubrikantom v oblasti kĺbov a pomáha predísť artríde a bolesti chrbta
- voda v medzistavcových diskoch pomáha absorbovať záťaž na chrbticu
- voda je najúčinnejším nápojom na svete na „nabudenie sa“ a nemá žiadne vedľajšie účinky
- pomáha znižovať stres, úzkosť a depresie a upravuje pravedelnosť spánkového rytmu
- zjemňuje pokožku, znižuje efekt starnutia a dáva očiam jasnosť a jesk
- znižuje predmenštruačné bolesti a návaly
- pomáha znižovať hmotnosť – vyplavuje toxíny z tela a nemáme tak často pocit hladu
- výrazne pomáha pri prevencii voči Alzheimerovej chorobe, skleróze multiplex, Parkinsonovej choroby, a to hlavne v čase starnutia
- voda je zázrak prírody, ktorý je však ešte stále v zabudnutí, a vďaka jej nedostatku trpia a zomierajú milióny ľudí zbytočne, bolestivo a predčasne
Tak čo? Dáte jej šancu? Nie je pravda, že voda je bez chuti. Keď si zvyknete na čistú a príjemnú chuť čistej vody (ideálne by bolo filtrovanej), tak zistíte, že vám dá omnoho viac, ako zafarbené chemické nápoje z obchodov. Dodá vám silu, energiu a najmä život.
zdroj: J.Hubinský – Tekutý život; Cesta za zdravším, veselším a úspešnejším „JA“
Active&happy – stránka J.Hubinského