Je cholesterol dobrý alebo zlý? Robí v našom tele len „galibu“ alebo má aj nejakú dôležitejšiu funkciu? Ako sú potom na tom naše srdiečko a cievy?
Je nutné „strašiť“ nás vysokým cholesterolom? Pozrime sa tomu na „zúbok“ 🙂
Cholesterol je pre naše telo nevyhnutná látka. Je súčasťou takmer všetkých živočíšnych tukov. Takisto je dôležitou súčasťou bunkových membrán a nevyhnutnosťou pre tvorbu niektorých hormónov (pohlavné hormóny, stresové hormóny, hormóny regulujúce metabolizmus minerálov).
Základnou funkciou cholesterolu je pomáhať vášmu telu uzdravovať sa, regenerovať a opravovať to, čo je poškodené. Cholesterol taktiež pomáha vašej pamäti a je potrebný pre neurologické funkcie.
Cholesterol si naše telo z časti vytvára samo v pečeni (približne 2/3), zvyšok mu dodávame živočíšnou stravou. Jeho nedostatok nám nehrozí, pretože keď znížime „dodávku“ telo si ho na prežitie zažne produkovať viac.
Aby malo akurát.
Od určitého veku nás v rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení lekári neustále vyzývajú, aby sme dôkladne sledovali svoju hladinu cholesterolu. Normálne hodnoty pre dospelých by sa mali pohybovať do 5 mmol/l.
V prípade rozhrania od 5 do 6,5mmol/l sa hovorí o zvýšenej hodnote.
Pokiaľ sa údaj pohybuje nad 6,5 mmol/l markantne sa zvyšuje riziko arteriosklerózy. Pri vyšších hodnotách sa môže ukladať do cievnych stien, a tvoria sa ateromové pláty. Tie potom, postupne zužujú prechodnosť ciev a dochádza k poruchám prekrvovania tkanív. Ak by na prasknutom ateromovom pláte vznikla krvná zrazenina, môže to vyústiť do náhleho srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
Prečo sa cholesterol ukladá do cievnej steny? Veľmi originálne to vysvetlil profesor Pauling (dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny) s o svojim spolupracovníkom doktorom Cameronom.
Tvrdil, že je to reakcia tela na nedostatok vitamínu „C“. Tento vitamín je nenahraditeľný pre syntézu bielkoviny kolagénu (tvorí až 1/3 všetkých bielkovín organizmu), ktorý je rozhodujúci pre celistvosť a pružnosť našich ciev.
Aby nedochádzalo k nechcenému úniku krvi z krvného riečišťa( čo by akútne ohrozilo náš život) tak telo radšej „vypchá“ prípadné cievné trhliny bunkami imunitného systému naplnených cholesterolom, aj keď to z dlhodobého hľadiska prináša komplikácie, prípadne predčasnú smrť.
Nie je to dokonalé, ale z hľadiska prežitia druhu, získa jedinec aspoň čas na reprodukciu.
Na posúdenie rizika ale samotná hladina cholesterolu nestačí. Snažme sa o nízku hladinu celkového cholesterolu, navyšovať „dobrý“ HDL a „zlý“ LDL udržiavať nízko.
Je mnoho spôsobov ako tieto hodnoty ovplyvňovať (cvičenie, strava, lieky,kvalitné doplnky…)
2 základné zložky cholesterolu
- HDL (high-density lipoprotein) je známy ako „dobrý“ cholesterol, ktorý pomáha udržiavať cholesterol mimo tepien a prináša ho späť do pečene. Tu sa recykluje a znovu sa použije tam, kde ho telo potrebuje. V pečeni je produkovaná väčšina cholesterolu.
- LDL (Low-density lipoprotein) je známy ako „zlý“ cholesterol, ktorý cirkuluje v krvi a môže spôsobovať zanášanie tepien plagom, ktorý spôsobuje zúženie tepien a ich menšiu flexibilitu (aterosklerózu), ktorá môže vyústiť do srdcového infarktu alebo do mŕtvice.
Keď sa nám cholesterol „vymkne“ spod kontroly, mala by sa nám rozsvietiť „červená kontrolka“. Vtedy sa začína pre srdce a cievy doslova „ beh o život“.
Srdiečko a cievy si treba chrániť. Prevencia je vždy lepšia ako akútna liečba.
Dokonalá kombinácie je pohyb+ omega+ aloe vera. Ako nám aloe môže pomôcť aj na cievy?
Aloe vera obohatené o extrakt zo žihľavy
Žihľava – Urticaria dioica, je vysoko hodnotná rastlina, práve pre svoje liečivé účinky. Je to jedna z našich najvýznamnejších rastlín na detoxikáciu a čistenie krvi.
Podporuje metabolizmus, trávenie a vylučovanie moču. Je bohatým zdrojom oxidu kremičitého (kremík), železa, vápnika a vitamínu K.
Kremík je pre náš organizmus jeden z najvýznamnejších stopových prvkov. Nedostatok kremíka v organizme je zapríčinené najmä jeho nízkym obsahom v potravinách pestovaných na vyčerpanej pôde. Takisto je to však spôsobené aj vyplavovaním jeho frakcií z potravín pri priemyselnej úprave.
Jeho množstvo v našom tele vekom klesá
, u seniorov až o 80%. Preto je priam povinnosťou kremík v potrave dopĺňať. Je potrebný pri tvorbe kostí a chrupaviek. Takisto je obsiahnutý v krvi a v dôležitých vnútorných orgánoch- podžalúdková žľaza, pečeň, nadobličky. Viaže vodu a je schopný sa viazať s mnohými zlúčeninami.
- Podieľa sa na udržiavaní pevnosti a nepriepustnosti stien ciev, ktorá vekom klesá. Zvyšuje pevnosť drobných kapilár
- Zohráva hlavnú úlohu pri prevencií kôrnatenia ciev, vysokého krvného tlaku, a srdcovo- cievných chorôb vôbec
- Spolu s inými minerálmi sa podieľa na stavbe kostí a väziva. Dokumentovaná je dokonca aj remineralizácia už odvápnených kostí. Osvedčil sa aj pri reumatických bolestiach najmä v kombinácií s našou kĺbovou výživou. Významnú úlohu zohráva aj pri správnom a rýchlom hojení zlomenín kostí a blahodárne pôsobí pri dne
- Podporuje vstrebávanie a následné ukladanie vápnika do zubov, čím zvyšuje ich pevnosť a kvalitu
- Podporuje schopnosť imunitných buniek pohlcovať choroboplodné zárodky a cudzorodý materiál- fagocytózu a podporuje IS, liečbu zápalov a alergií. Má antioxidačnú funkciu.
- Urýchľuje hojenie rán, ovplyvňuje kvalitu pokožky, nechtov a vlasov. Pri jeho nedostatku sa rany nehoja, vlasy nepadávajú, štiepia sa, nechty sú lámavé. Kremík podporuje obnovu a hydratáciu kožných buniek, pri jeho nedostatku je koža presušená, vráskavá a stráca pružnosť, čo dáva priestor pre vznik prasklín – strií
- Regeneruje výstelku dýchacích ciest a čriev
- Pôsobí preventívne proti vzniku Alzheimerovej choroby, močových kameňov a zápalom močových ciest
- Je súčasťou mnohých enzýmov, ktoré riadia chemické pochody v našom tele
Medicínske využitie AV s extraktom zo žihľavy je hlavne u osôb vyššieho veku a k hlavným oblastiam využitia patria:
- Ochorenia srdca a ciev
- Osteoporóza a ochorenia kĺbov
- Prejavy starnutia pokožky, znížená kvalita nechtov a vlasov
- Chronické zápaly a nehojace sa rany
- Znížená obranyschopnosť, tuberkulóza pľúc
Okrem týchto hlavných indikácií je vhodné jej užívanie aj u detí s pozitívnym vplyvom na vývoj detského organizmu, preventívne u ľudí tažko duševne a fyzicky pracujúcich. Obmedzenia a spôsob užívania sú rovnaké ako u iných druhov AV gélu. Zvýšenú obozretnosť treba venovať pacientom s výrazne nedostatočnou činnosťou srdca a obličiek, sprevádzaných opuchmi.
Je na nás, či budeme riešiť prevenciu, alebo akútne stavy. Z dlhodobého zdravotného ale aj finančného hľadiska je PREVENCIA VŽDY LACNEJŠIA
Chcem, aby boli moje cievy fit, a preto MÁM ZÁUJEM O TENTO PRODUKT