Spánok. Niekto by povedal, že je to len obyčané spanie. Jasné, telo si oddýchne, stačí pár hodín a keď budem mať čas, cez víkend dospím. Často počuť aj vety typu: Jáj, nemám kedy spať, na dôchodku sa vyspím do sýtosti“.
No…….neviem. Tak ako berieme spánok ako normálnu, prirodzenú potrebu človeka, zo zdravotného hľadiska je to veľmi dôležitá činnosť. Veď si zoberte malého človiečika, ktorý sa narodí. Väčšinu dňa prespí. Prečo asi? No preto že rastie, potrebuje silu
Dobrý spánok je zásadný pre kvalitu nášho života. Pokiaľ sa ráno prebudíte odpočinutí, budete fit, koncentrovaní a môžete tak začať svoj deň produktívne.
Je vedecky dokázané, že dostatočný spánok pozitívne ovplyvňuje zdravie a psychiku, posilňuje imunitný systém – a naviac vás robí šťastnými a krásnymi!
Množstvo ľudí trpí poruchami spánku – alarmujúci výsledok, pretože zdravý spánok je nesmierne dôležitý pre našu pohodu
Mladí či starší – na veku nezáleží
Veľká časť populácie trpí širokou škálou porúch spánku. Učenie sa do noci pri počúvaní hudby a pocit tlaku byť úspešným – už 40 % žiakov a študentov má značné problémy so spánkom.
Život sa stáva stále viac stresujúcim a zložitejším – pracujúci ľudia, ženy v domácnosti, uchádzači o zamestnanie a staršia generácia – tí všetci trpia poruchami spánku. A keď sa pozriete na rôzne vekové skupiny – od 16 do 60+, jedna vec je zrejmá: Poruchy spánku nezávisia od veku. 52 % detí vo veku 16 – 29 rokov už má problémy so zaspávaním a spánkom!
Spánok je teda pre náš organizmus naozaj nesmierne dôležitý. Prečo?
Koľkokrát Vám v detstve mama povedala, že musíte spať, aby ste dobre rástli a aby z Vás bol zdravý a inteligentný človek? Už viete, že mala pravdu – mozog skutočne potrebuje spánok, pretože posilňuje nervové spoje, čo následne zlepšuje mozgové funkcie a (okrem iného) vedie k tomu, že sa rýchlejšie učíme, máme lepšiu pamäť a dokážeme sa lepšie sústrediť. Sú to kľúčové schopnosti pre mladých ľudí, to rozhodne áno, ale rovnako aj pre dospelých. A vedeli ste, že nedostatok spánku sa podieľa aj na vzniku Alzheimerovej choroby?
Problémy so spánkom v novom svetle – prečo spíme stále horšie
Stále viac ľudí zle spí. Dôvody sú rôzne. Život sa samozrejme stal viac stresujúcim a náročnejším. To odpočinok neuľahčuje. A spolu s pokrokovými technológiami sa objavilo niečo iné, čo nášmu spánku bráni: umelé svetlo.
Neustále sme mu vystavovaní – či už vo forme televízie, inteligentného telefónu, alebo notebooku. Žijeme tam, kde pracujeme a pracujeme tam, kde žijeme.
Umelé svetlo je naším dôveryhodným spoločníkom: vo dne i v noci hovorí nášmu telu, že je svetlo.
Spánkový hormón melatonín však vyžaduje, aby sme vnímali tmu a mohli tak rozvíjať jeho účinky, ktoré nás unavujú a pomáhajú našim telám zaspať. Vaša prvá pomoc pre pokojnú noc je teda veľmi jednoduchá: Vypnite svetlá! Zapnite spánok.
5 príčin zlého spánku –
čo vám bráni v spánku
Prevaľovanie v posteli, prebudenie s pocitom vyčerpania je niečo, čo pravdepodobne každý z nás v živote zažil aspoň raz. A potom ste celý deň bez energie. Je preto dôležité nájsť príčiny problémov so zaspávaním a spánkom a účinne s nimi bojovať.
Problémy so spánkom môžu mať duševné príčiny, ako je stres, úzkosť a konflikty, alebo príčiny fyzické, ako sú napr. kŕče, bolesť alebo menopauza. Vždy je však potrebné najskôr vylúčiť organické príčiny, ako je kardiovaskulárne ochorenie.
Aspekty života, ako sú napr. práca na zmeny, meškanie lietadiel alebo služobné cesty, zvyšujú náchylnosť k problémom so spánkom. A samozrejme … hluk, počasie alebo kvalita vášho matraca sú vonkajšie faktory, ktoré tiež môžu ovplyvniť kvalitu spánku.
Dobrá správa: Pokiaľ viete, čo narušuje váš nočný odpočinok, môžete si vytvoriť stratégiu pre regenerujúci spánok.
Zdravý a regeneračný spánok sa skládá z 5 fáz – jednotlivé fázy majú svoju vlastnú zvláštnu úlohu. Každý spánkový cyklus trvá asi 90 minút a opakuje sa štyrikrát až sedemkrát za noc.
Prvá fáza je fáza nástupu spánku. Telo sa uvoľňuje, mozog sa ukľudňuje a naša svalová aktivita klesá. Spánok je veľmi ľahký a povrchný.
Po tejto fáze nasleduje ľahká fáza spánku, ktorá trvá asi polovicu celého nášho spánku. Pulz a dýchanie sa spomaľujú, telesná teplota klesá a telo sa ešte viac uvoľňuje.
Po pomerne krátkej, stredne hlbokej fáze spánku nastupuje fáza hlbokého spánku, ktorá je najviac regenerujúca, a preto teda najdôležitejšia fáza spánku z fyzického a duševného hľadiska. Telo je dôkladne uvoľnené a aktivity svalov a mozgu sú udržiavané na minime.
Posledná fáza je fáza REM, tzn. fáza snov. REM je skratka pre „rýchly pohyb očí“, ktorý je výsledkom intenzívneho snívania po dlhú dobu so zatvorenými očami. Mozog spracováva informácie a emočné pocity. Svalová sústava je úplne uvoľnená. Ide o ochranný mechanizmus tela, takže nenapodobňujeme pohyby, o ktorých snívame.
STAŇTE SA MAJSTROM SPÁNKU POMOCOU NIGHT MASTER
Regenerácia, relaxácia, uvoľnenie: profitovať z nočného pokoja je pre veľa ľudí náročné. Nie sú pánom vlastného spánku, aj napriek tomu, že ho tak potrebujú.
Či už sú to žiaci a študenti, ktorí sú pod veľkým tlakom a často študujú až do neskorých nočných hodín s využitím digitálnych médií; alebo ľudia, ktorí pracujú na zmeny či často cestujú, ktorí musia odolávať vysokému stresu, nepravidelne spať; alebo dokonca ženy v domácnosti, ktoré organizujú veľa vecí a nemôžu len tak na nejakú dobu „vypnúť“ hlavu, pretože si musia pamätať všetko.
Dôchodcovia, ktorí už nevykonávajú pravidelnú prácu, často strácajú svoj rytmus – rovnako ako ženy v menopauze, ktoré naviac trpia aj nevyváženými hladinami hormónov. A v neposlednom rade športovci. Musia odolávať vysokým fyzickým námahám a v noci je nutné sa rýchlo zregenerovať.
Akonáhle sa hormón šťastia serotonín mení na spánkový hormón melatonín, môžeme konečne spať. Aby táto premena dobre fungovala, musí byť splnených niekoľko podmienok.
Telo potrebuje tretieho spoluhráča: aminokyselinu tryptofánu, ktorý je potrebný k tvorbe hormónov, ako je serotonín. Zdravá strava podporuje metabolizmus tryptofánu, zatiaľ čo stresový hormón kortizól ho spomaľuje.
Akonáhle je vytvorené dostatočné množstvo serotonínu, premieňa sa na melatonín v strede mozgu pomocou enzýmov, ktoré sú ovplyvňované svetlom. Preto je hladina melatonínu v noci 10-krát vyššia ako počas dňa. Sme unavení, zdravo spíme a prebúdzame sa šťastní.
LR HEALTH &BEAUTY vyvinula unikátny prírodný produkt na skvalitnenie spánku LR LIFETAKT Night Master
Čím je výnimočný? Má unikátny trojitý účinok:
- RÝCHLEJŠIE ZASPÁVANIE vďaka dokonalému uvoľneniu
- HLBOKÝ SPÁNOK vďaka zlepšenej kvalite spánku
- POCIT ODPOČINUTIA PO PREBUDENÍ vďaka optimálnej regenerácii
Kombinácia unikátnych účinných zložiek:
- extrakt zo šafránu
- extrakt z chmeľa
- aloe vera
- L – tryptophan
- komplex vitamínov B
- horčík
- zinok
Je absolútne zdravý, zlepšuje prirodzený spánkový rytmus. Je absolútne bez návykových účinkov. Obsahuje prírodné extrakty a neobsahuje žiadny cukor. Je vhodný pre vegánov aj vegetariánov.
S LR LIFETAKT Night Master sa všetci môžu stať majstrami noci
Zaujal Vás čánok? Zaujal Vás produkt? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi, alebo sa informujte u nás
Máte záujem o zľavu, či dokonca o spoluprácu? Kontaktujte nás
zdroj: web LR health&beauty