Prekyslenie organizmu si myslím, že je dosť obsiahla téma na jeden článok, preto som sa rozhodla ju rozdeliť na aspoň 2 časti 🙂
Informácii je viac než dosť, a treba to spracovávať postupne 🙂
Následky prekyslenia sú priam hororovým čítaním
Acidóza je porucha homeostázy vnútorného prostredia, ktorej podstatou je vzostup koncentrácie vodíkových iónov H+ v extracelulárnej tekutine organizmu a poklesom pH. Stabilná hodnota pH je nevyhnutná pre správny priebeh veľkého množstva chemických reakcií, prebiehajúcich v organizme. Porucha regulácie acidózy vedie k rozvratu vnútorného prostredia až k smrti.
Za týmto tvrdením sa ukrýva súvislosť medzi acidózou (prekyslením) a väčšinou civilizačných chorôb:
kardiovaskulárne problémy, rakovina, cukrovka, obezita, oslabenie imunity, poškodenie organizmu voľnými radikálmi, predčasné starnutie, osteoporóza, nedostatok energie, únava, psychická nevyrovnanosť
Čo k tomu dodať? Naše telo obsahuje neuveriteľných 96 000 (!) metrov cievnych sietí, ktoré neustále narušujeme našim nevhodným správaním. Vzhľadom k tomu, že táto sieť ciev sprostredkováva (tak, ako internet vo virtuálnom svete ) spojenie medzi všetkými bunkami, stačí málo a poškodenie sa rozšíri do celého tela.
Keď nemám, tak si požičiam, keď mám tak uložím do banky
Pochopili sme teda, že správny pomer kyselín a zásad je v tele žiadúci a nutný. Náš organizmus to aj bez nášho pričinenia vie úplne presne.
S geniálnou presnosťou udržuje v správnom pH substanciu, ktorú považuje za najdôležitejšiu pre náš život – krv!
Krv má pH 7,35 až 7,4 s veľmi nepatrnými odchýlkami. Ak by sa táto hranica výraznejšie znížila pod 7,35 človek umrie. Je koniec.
A to len z toho dôvodu, že sme nášmu prekysleniu nevenovali pozornosť a nestíhalo to urobiť naše telo. Smrť však nie je cieľom pre náš organizmus. Práve naopak. Celý rad biochemických procesov v našom vnútri je zameraný práve na udržanie pH krvi a to aj za cenu nesprávneho fungovania iného orgánu. Krv má proste prednosť. Za každú cenu.
V záujme udržania zásaditého prostredia krvi si tak telo požičiava zásadotvorné látky zo zásob. Nadávali ste niekedy nad úrokmi pri pôžičke z banky? Nadávajte aj teraz.
Cena za zásadité pH je ešte vyššia: napríklad minerálne látky, akými sú vápnik, draslík, horčík odoberá zo životne dôležitých orgánov a kostí, aby neutralizovalo kyseliny a rýchlejšie ich vylúčilo z tela.
Takže vážení chudí, ktorí tak často vykrikujete: „Ja sa môžem prejedať aj o polnoci a nepriberiem“ nejasajte. Telo si na odbúranie kyselín požičia vápnik z vašich kĺbov a kostí. A bude to sakra bolieť.
Postupne stratíte látky, ktoré potrebujete pre zdravie a silu. Vápnik tak ľahko neobnovíte a okrem bolesti chrbtice a kĺbov vám hrozí osteoporóza. Vlastne budete radi, že v štyridsiatke nezostanete na vozíku. Zavádzam? Uvidíte sami.
Tuční ľudia nie sú vystavení len posmechu okolia, ale riziku, že v štyridsiatke budú rovno po smrti. Dôvod? Vyskúšali ste diéty a nechudnete? Cvičíte, beháte, bicyklujete a nič? A čo tak jojo efekt? Dostavil sa po diéte a teraz vážite viac, ako predtým?
Opäť za to môže hlavne vaše prekyslenie. Jedným zo spôsobov (zákerných, ale účinných) boja organizmu proti kyslým bunkám je ich ukladanie do tuku. Kyslá bunka, obalená v tuku je bezmocná. Za cenu vášho priberania. Diétu držíte pár mesiacov a organizmus sa zľakne: „Odkiaľ budem brať tuk?“ A neskôr urobí všetko preto, aby si ho v dostatočnom množstve uložil do tukovej banky až do doby, kým nezistí, že vám svitlo a začali ste jesť v prevažnej miere zásaditú stravu. A piť veľa vody.
Apropo voda…
Jedným z najdôležitejších prvkov pre naše telo je vápnik. Nedostatok vápnika spôsobuje viac, ako 150 chorôb. A to všetko z dôvodu, že vápnik patrí medzi najlepších bojovníkov pri neutralizácií kyslosti v tele.
Je známe, že všetky (opakujem – VŠETKY) metabolické procesy v našom tele prebiehajú za prítomnosti vápniku a … VODY (nie vodky). Preto je podstatné dodržiavať pitný režim.
VIAC SA DOZVIETE O PITNOM REŽIME TU
Čo mám jesť?
Našťastie, skladbu stravy a spôsob konzumácie sme schopní ovplyvniť. Dá sa to aj s postupmi a surovinami. Tie suroviny sú ale asi „najväčší prúser“. Skúste hádať prečo. Alebo ešte lepšie – urobte malý pokus. Kúpte si jednu paradajku v hypermarkete a jednu odtrhnite vo vlastnej záhradke .(alebo kúpte na trhu od babky a zahryznite.
Najprv z domácej a potom z „hypermarketovej“. Cítite ten rozdiel?
Ovocie a zelenina, ktoré sú ku nám dovážané sa oberajú ešte zelené a dozrievajú pod umelými lampami cestou na pulty našich predajní. A to nie je tak len pri paradajkách.
„Slnečná“ zložka, a tajomná zložka, ktorú východné náuky nazývajú energiou chi, alebo pránou v nich chýba. Prejavuje sa to nielen na chuti, ale aj na energetickej a výživnej hodnote.
K tomuto faktu musíme však prirátať ešte niekoľko faktov: Na Slovensku je živočíšna aj poľnohospodárska výroba v troskách. Mechanizmy našej „veľkovýroby“ nezaručujú obsah životu potrebných zásaditých látok. Skôr sa dá povedať o ich nedostatku. Preťažená pôda už minerálne látky takmer neobsahuje.. Spôsob úpravy plodín je ešte horší – nahráva práve kyselinám. Zrno, zbavené šupky a výrobky z neho – presladzované, chemicky ošetrené, farbené, konzervované nemôžu byť v žiadnom prípade harmonickou potravou. Majte na pamäti, že ukážkový jedinec dnešnej doby, alias normálne sa stravujúci človek dostáva vďaka potravinám v obchodoch do seba len 40% minerálov a stopových prvkov z množstva, aké by mal.
Keď chcete niečo lepšie, treba si priplatiť v BIO kútiku. Našťastie, bioobchod už nie je „rarita“ a v každom väčšom meste ich je hneď niekoľko.Alebo sa dohodnite s niekým na dedine. Či Vám bude dávať čerstvé vajíčka, nejaké mäso alebo slaninku.
Tí ľudia si radi privyrobia a viete, že sa o to starali s láskou. A to na jedle cítite.
Musíme byť teda naozajstnými kúzelníkmi, aby sme si v tele mohli vytvoriť zásobárne s minerálmi. Nezostáva nám však nič iné, ako zamyslieť sa nad našim jedálničkom. A doplnky výživy sú v dnešnej dobe nutnosť.
Zoznámte sa z niektorými potravinami ovplyvňujúcimi acidobazickú rovnováhu nášho tela:
Zásadité potraviny:
Zelenina – petržlen, zeler, cesnak, brokolica, dyňa, mrkva, chren, cuketa, paprika, uhorka, rajčiny, fazule, cibuľa, špenát, kapusta, kel, šalát, reďkovka, atď.
Ovocie – citrón (áno – kyslý citrón je zásaditý), avokádo,čerešne, grapefruit, limetky, kokosový orech atď.
Tuky a oleje – (lisované za studena) – olivový, kokosový, rybací, avokádový, hroznový olej a podobne.
Bielkoviny – kozie mlieko, sója, šošovica, pohánka, jogurt, špaldová múka, tofu, gaštany, ľanové, slnečnicové, sezamové a dyňové semená, mandle, klíčky…
Koreniny – škorica, zázvor, karí, chilli, horčica, čierne korenie, kajenské korenie, bylinky na ochutenie jedál a pod.
Ostatné – propolis, morská soľ, zelený čaj, bylinkové čaje, kombucha, huby shi-take, a samozrejme
pitná voda – zásaditá bez chlóru, najlepšie z prírodného prameňa (nie však balená, kúpená v obchodných sieťach).
Okysľujúce potraviny:
Ovocie – pomaranče, mandarínky, marhule, banány, broskyne, ananás, mango, jablká, figy
Obilniny – ryža, pšenica, kukurica, ovsené vločky, pekárske výrobky
Mliečne produkty – kravské mlieko, syry, maslo atď.
Orechy – kešu, arašidy, para, lieskové orechy
Živočíšne bielkoviny – mäsá bravčové, hovädzie, jelenie, morčacie ale aj losos, tuniak, krevety a ustrice
Ostatné – lieky, drogy, pesticídy, pivo, víno, liehoviny, väčšina vody balená vo fľašiach v obchodných sieťach.
Ste z tohotrochu „mimo“? Treba si uvedomiť, že naša krv je z 20% kyslá, ale až 80% alkalická, čiže zásaditá.
Našou úlohou je nájsť správny pomer v tom, čo konzumujeme. Keď konzumujeme prevažne potraviny zvyšujúce kyslosť vnútorného prostredia, organizmus sa bráni zvýšeným vylučovaním vápnika z kostí i zubov. Trvalé prekyslenie organizmu vedie ku poškodzovaniu orgánov, pocitu únavy, depresií, vzniku chorôb.
Preťažené sú najmä orgány vylučovacie: obličky – vylučujúce splodiny metabolizmu močom, pľúca – neustále vydychujúce oxid uhličitý, vznikajúci pri metabolických premenách v organizme, pokožka – najväčší orgán na vylučovanie kyselín formou potenia, hrubé črevo – zbavujúce telo kyselín stolicou.
Z toho vyplýva, že ak si chceme zachovať vnútorné prostredie organizmu v rovnováhe, príjem kyslých a zásaditých potravín by mal byť v pomere 1:4, resp. 70% zásaditej a neutrálnej stravy k 30% kyslej. V podstate svojmu organizmu vo väčšej miere neublížite konzumáciou akéhokoľvek ovocia a zeleniny.
Jediné, čo musíme naozaj obmedziť je príjem cukrov v potrave. Umelé sladidlá nás nespasia. Skúste med, stéviu, javorový syrup.
Neobmedzujte sa v pití obyčajnej pitnej vody bez prímesí a bubliniek – tá cukry rozpúšťa a pôsobí, ako antioxidant. Samozrejme nesmieme zabúdať na ťažké mastné jedlá a prehnanú konzumáciu múčnych výrobkov. Ale to už určite viete aj bez našich rád.
Na záver
Naši predkovia kedysi konzumovali iba organické potraviny. Anorganické chemikálie, ktoré sú pre naše telo neznáme, sa prvýkrát objavili približne pred päťdesiatimi rokmi a sú používané v potravinárskej výrobe v stále rastúcom množstve.
Dnes je v našej strave stále viac a viac pridaných látok – konzervačné látky, prípravky na zlepšenie chuti, farbivá a zahusťovadlá.Sú lacné, ale nepoznáme ich dlhodobý účinok. Tieto chemikálie sa neustále usadzujú v tele tých, ktorí ich konzumujú, a ich akumulácia znižuje fungovanie a účinnosť imunitného systému.
Vo vážnych prípadoch môžu vyvolať rozvoj početných ochorení, napríklad autoimunitné choroby (imunitný systém napáda a poškodzuje svoje vlastné orgány) a alergie, čo je dôsledok prepätia imunitného systému nášho tela.
Podľa Dr. Lyndy Farsetto, ktorá sa na Kalifornskej Univerzite (UCLA) zaoberá acidobázickou rovnováhou, vedie naše telo boj s pochybným výsledkom, pri ktorom vyčerpáva všetky svoje rezervy, čo vedie k poškodeniu obličiek a pečene – našich najdôležitejších detoxikačných orgánov. Pri štúdiu približne 100 starších osôb zistila, že v tukových tkanivách skladujeme kyslé toxíny namiesto toho, aby sme ich prostredníctvom obličiek vylúčili.
Tieto orgány teda používame na to, aby sme sa zbavili nákladu toxických látok, takže naše telo chráni svoje orgány pred kyslým účinkom; avšak medzitým sa v nás rozvíjajú choroby ako rakovina, cukrovka, problémy s kĺbmi kosťami a vzniká mnoho ďalších patologických stavov. Ak sa chcete týmto stavom brániť, prečítajte si tento príspevok ešte raz a dôkladne. A hlavne – konajte.