V dnešnej uponáhľanej dobe má takmer každý človek nejaký zdravotný problém. Či je to cukrovka, vysoký krvný tlak, alergie a v neposlednom rade aj OBEZITA.
Spočíva v nadbytku tukového tkaniva v organizme, čo sa navonok prejavuje nárastom telesnej hmotnosti.
Ako obézny sa vyznačuje človek, ktorého index telesnej hmotnosti (BMI) presahuje u mužov hodnotu 27 a u žien 25. Zjednodušene to znamená, že hmotnosť je vyššia o 20%.
<19- podváha
20-25- ideál
25+- nadváha
30+ – obezita
BMI ale nie je veľmi presné. Dôležitý je skôr obvod pása a % podkožného tuku. Športovec má ťažké svaly, a hneď by mu vyšlo, že je obézny, alebo má nadváhu.
|
|||||||||||
Má obezita nejakú definíciu?
Podľa WHO je OBEZITA definovaná ako závažné chronické ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou smrti.
V magazíne USA Dnes bolo publikované toto:
„Expertom na obezitu sa celé roky nedarilo dosiahnuť klasifikáciu obezity ako choroby, ktorá by si zaslúžila pozornosť zdravotníctva a pokrytie zdravotným poistením tak, ako je tomu u ostaných ochorení. Predtým bola obezita označovaná len ako „podstatný problém verejného zdravia“.
Vyhlásenie obezity Americkou zdravotníckou asociáciou (AMA) za chorobu je významným krokom vpred,“ hovorí Samuel Klein, riaditeľ Centra pre ľudskú výživu na Lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity v St. Louis.
„Najdôležitejším aspektom tohto rozhodnutia je to, že AMA je rešpektovanou predstaviteľkou medicíny. Jej názory môžu ovplyvniť tvorbu zákonov, ktoré budú zamerané viac na podporu intervencií a výskumu na predchádzanie a liečbu obezity.“
Otázkou je, či naozaj potrebujeme vrážať miliardy do výskumu zameraného na vývoj liekov pre liečbu a predchádzanie obezity. Vzdelaní nutriční experti už aj dnes vedia dosť o tom, čo obezitu spôsobuje a ako proti nej bojovať!
Nadmerná hmotnosť a obezita sú spôsobené nevhodným spôsobom stravovania a životným štýlom – prejedanie sa, nedostatok pohybu, stres, málo pobytu na čerstvom vzduchu a podobne. Pomerne častým javom je dnes tiež tzv. „emocionálne jedenie“.
Prejedanie sa a zlé stravovacie návyky vedú k nedostatočnému stráveniu potravy a vytváraniu toxínov v tele. Tieto toxíny poškodzujú funkčnosť tkanív a môžu viesť k závažnejším zdravotným problémom, ako len k priberaniu na hmotnosti.
Rozmýšľali ste niekedy nád následkami obezity?
Ochorenia spôsobené obezitou
- Cukrovka/Diabetes
- Zvýšený cholesterol v krvi
- Vysoký krvný tlak
- Kardiovaskulárne ochorenia
- Zvýšené riziko nádorových ochorení
- Znížená imunita
- Poruchy plodnosti
- Bolesť kĺbov
- Pálenie záhy
- Hemoroidy
- Depresie
- Úplné obmedzenia v pohybe
Na Slovensku trpí nadváhou až 22 % žien a 25 % mužov.
Celosvetový problém nadváhy a obezity postihuje až polovicu obyvateľstva zemegule, čo znamená približne 3 miliardy ľudí.
A čo my ľudia proti tomu robíme? Človek by mal byť tvor múdry…. napriek tomu veľakrát vedome devastuje svoje telo. A to s vedomím, že ak sa „pokazí“ , nové sa nikde nedá kúpiť. NIKDE!
Lieky nás neopravia, operácie nezachránia, a keď si „zrazu uvedomíme“ že je „prúser“ nie vždy sa dá 100% napraviť.
Obmedzením pohybu a sedavým zamestnaním, ktoré má väčšina z nás sa spomaľuje aj práca čriev.
Najväčšou krivdou, ktorú páchame na našom organizme je veľmi často nevhodný výber stravy.
HLAVNÉ PRÍČINY OBEZITY
Nadmerná konzumácia cukru a rafinovaných sacharidov
V dnešnej dobe ľudia konzumujú predovšetkým nezdravé, spracované, chemicky upravené jedlá na úkor prirodzených, čerstvých potravín.
Z chutí uprednostňujú sladkú, slanú a kyslú, čo vedie k problému obezity. Vidiľné je to najmä v rozvinutých krajinách.
Na druhej strane ľudia zanedbávajú ostré, trpké a horké jedlá – jednoducho im nechutia.
Z hľadiska zdravia sú však pre človeka dôležité všetky chute, konzumované v množstve podľa individuálneho typu. Jednoduchou a chutnou cestou k tomu, aby naša strava obsahovala všetkých šesť chutí, je varenie a príprava jedla s pomocou korenín.
– biely cukor, biela múka- rafinované sacharidy. Nachádzajú sa v produktoch, v ktorých by ste ich vôbec nečakali. – mäsové produkty, jogurty, pečivo, koreninové zmesi a pod.
Existujú štúdie, podľa ktorých je cukor rovnako návykový ako kokaín, a pri jeho konzumácii sa v mozgy spúšťajú rovnaké receptory ako pri heroíne.
Telo v zajatí cukrov
Spotreba cukru vyrástla neuveriteľným spôsobom. Pred sto rokmi bola spotreba cukru na jedného človeka na rok 1 kg. Dnes sa spotreba vyšplhala na 42 kg/osoba/rok!
Nedostatok pohybu
Počas posledných 100 rokov sme navyše výrazne zmenili svoj spôsob života. Je to daň za dobu, vedecké a technické objavy (motorizácia, doprava, TV, rádio, automatizácia, kybernetika,…).Menej sa hýbeme a naša práca je vo väčšine prípadov duševná. Začína sa to už pri deťoch. Majú menej telesnej výchovy (je už pomaly nepovinná), namiesto aktívneho pohybu sedia pred počítačom či televíziou a prepchávajú sa rafinovanými uhľohydrátmi, ktoré sú silno propagované médiami.
Nečudo, že má dnes asi 60 % detí nadváhu, vyše 23% je obéznych. Ak to bude pokračovať týmto tempom, väčšina obyvateľstva sa nedožije ani 50. roku života. Posledných 10 – 20 rokov svojho života budú navyše odkázaní na lieky. A to všetko DOBROVOĽNE, vlastným pričinením.
Nedostatok tukov vo výžive
Dlho boli tuky odsudzované, zlé a „hnané pod čiernu zem“. Tuky mohli za obezitu, choroby, a „všetko choré vo svete“. Lenže nie sú tuky ako tuky.
Tuky, pokiaľ sú správne zvolené, nám naopak pomáhajú chudnúť a odbúravať „zlý cholesterol“.
Pod „dobrými tukmi“ si predstavíme avokádo, kokosový olej, orechy, ryby…. žiadne hranolky aj keď sú dobré, neobsahujú „dobré tuky „:)
NEDOSTATOK DOPLNKOV VÝŽIVY
Bohužiaľ, v dnešnej dobe si už nemôžeme nahovárať, že pestrá strava nám úplne stačí. Ani len z polovice nedosahuje tie výživové hodnoty ako kedysi. Tu sa porovnávajú údaje v rokoch 1985, 1986, 2002. Rok 2014 by pravdepodobne dopadol úplne katastrofálne. Preto by deň nemal začať, bez kvalitných doplnkov výživy.
Tak ako… V čom sú vaše medzery?
Mali by sme sa v prvom rade snažiť udržať naše telo v acidobázickej rovnováhe.
Viete, čo potrebuje naše telo pre acidobázickú rovnováhu? A čo je to vlastne tá acidobázická rovnováha?